Postępowanie powypadkowe

Zasady postępowanie w przypadku wypadku przy pracy

Nie zawsze przeszkolenie pracowników i umożliwienie im dostępu do fachowej informacji wystarcza, by uniknąć wypadków przy pracy. Z uwagi na powyższe firma BHP SERWIS oferuje kompleksowy udział w postępowaniu powypadkowym – przygotowanie dokumentacji powypadkowej, udział w pracach zespołu powypadkowego.
Zasady postępowanie w przypadku wypadku przy pracy
Postępowanie powypadkowe (dochodzenie powypadkowe) obejmuje czynności, których celem jest:
dokonanie kwalifikacji prawnej zdarzenia – ustalenie, czy zdarzenie ma cechy wypadku związanego z pracą: „wypadku przy pracy”, „wypadku traktowanego na równi z wypadkiem przy pracy”, „wypadku w okresie ubezpieczenia wypadkowego – innego wypadku przy pracy” itp.;

ustalenie, czy istnieją okoliczności wyłączające uprawnienia poszkodowanego do świadczeń odszkodowawczych;
określenie środków i wniosków prewencyjnych, tj. przedsięwzięć mających na celu niedopuszczenie do podobnych zdarzeń wypadkowych w przyszłości.
Obowiązek powiadomienia o wypadku
Artykułem 211 pkt 6 Kodeksu pracy nałożona na pracownika obowiązek niezwłocznego zawiadomienia przełożonego o każdym zauważonym w zakładzie pracy wypadku. Ponadto w § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 01.07.2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy zapisano, że pracownik, który uległ wypadkowi, jeżeli stan jego zdrowia na to pozwala, powinien poinformować niezwłocznie o wypadku swojego przełożonego.
Definicja wypadku przy pracy
Art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1773, z późn. zm.)
Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
1. podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;
2. podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;
3. w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
Określone zdarzenie może być zakwalifikowane jako wypadek przy pracy jedynie wówczas, gdy spełnia równocześnie wszystkie cztery warunki podane definicji.

Firma BHP SERWIS oferuje kompleksową pomoc w postępowaniu powypadkowym, obejmującą przygotowanie dokumentacji i udział w pracach zespołu powypadkowego. Przeszkolenie pracowników i dostęp do fachowej informacji to nie gwarancja uniknięcia wypadków przy pracy. Postępowanie powypadkowe ma na celu kwalifikację prawnej zdarzenia, ustalenie uprawnień poszkodowanego do odszkodowań oraz wprowadzenie środków prewencyjnych. Pracownik ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia przełożonego o każdym zauważonym wypadku, zgodnie z przepisami prawa pracy. Definicja wypadku przy pracy wymaga spełnienia określonych warunków. Firma BHP SERWIS zaprasza do współpracy w celu skutecznego postępowania powypadkowego.

Definicja i zasady dotyczące wypadku w miejscu pracy i postępowania po nim

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z 30 października 2002 r. o zabezpieczeniach społecznych dla wypadków w pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1773, ze zmianami), wypadek w pracy określa się jako nagłe zjawisko spowodowane czynnikiem zewnętrznym, które powoduje uraz lub śmierć, a które ma miejsce w kontekście pracy:

podczas wykonywania przez pracownika normalnych obowiązków lub poleceń przełożonego;
podczas wykonywania przez pracownika zadań na korzyść pracodawcy, nawet bez polecenia;
kiedy pracownik jest do dyspozycji pracodawcy na trasie między siedzibą pracodawcy a miejscem pracy.

Dane zdarzenie można zaliczyć do wypadków przy pracy tylko wtedy, gdy jednocześnie spełnia wszystkie cztery kryteria przedstawionej definicji.

Proces po wypadku obejmuje działania mające na celu:

klasyfikację prawnej sytuacji – określenie, czy zdarzenie ma cechy wypadku związanego z pracą: „wypadku przy pracy”, „wypadku traktowanego jako wypadek przy pracy”, „wypadku w okresie ubezpieczenia od wypadków – innego wypadku przy pracy” itp.;
ustalenie, czy istnieją okoliczności wyłączające prawa poszkodowanego do odszkodowania (naruszenie przez pracownika przepisów o ochronie życia i zdrowia lub stan nietrzeźwości);
określenie środków i rekomendacji prewencyjnych, czyli działań mających na celu zapobieganie podobnym wypadkom w przyszłości.

Śledztwo przeprowadza pracodawca wraz z zespołem po wypadku lub inną jednostką określoną w przepisach prawa.
Procedura postępowania – wypadek przy pracy

Po zgłoszeniu przez pracownika wypadku w miejscu pracy, pracodawca ma wiele zadań do wykonania:

udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym;
zabezpieczanie miejsca wypadku;
natychmiastowe powiadomienie odpowiedniego okręgowego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku w pracy oraz o każdym innym wypadku, który wywołał wymienione skutki;
powołanie zespołu po wypadku;
ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku;
sporządzenie i zatwierdzenie raportu po wypadku;
przekazanie raportu po wypadku poszkodowanemu;
przekazanie raportu po wypadku odpowiedniemu inspektorowi pracy;
wpisanie do zakładowego rejestru wypadków w pracy;
wypełnienie statystycznej karty wypadkowej (Z-KW) do GUS;
określenie środków i rekomendacji profilaktycznych.

Postępowanie po wypadku
Raport po wypadku

Po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku, zespół po wypadku sporządza – nie później niż w ciągu 14 dni od dnia otrzymania powiadomienia o wypadku – raport ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, zwany dalej „raportem po wypadku”.

Jeśli ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku nastąpi później niż określono w przepisach, ze względu na uzasadnione przeszkody lub trudności, wymaga podania przyczyn tego opóźnienia w treści raportu po wypadku. Warto tu wspomnieć, że przyczyną takiego opóźnienia nie może być urlop pracownika służby BHP lub świadka wypadku.

Zespół po wypadku, składający się z dwóch osób, opracowuje raport w odpowiedniej liczbie egzemplarzy i wraz z załącznikami bez zbędnej zwłoki przekazuje go pracodawcy do zatwierdzenia. Zespół po wypadku ma obowiązek przedstawić poszkodowanemu treść raportu po wypadku przed jego zatwierdzeniem. Poszkodowany pracownik pozaznajomieniu się z treścią raportu może zgłosić swoje zastrzeżenia, które są wpisywane do protokołu, a następnie są uwzględniane podczas zatwierdzania dokumentu.

Wina i odpowiedzialność

Raport po wypadku powinien odzwierciedlać, czy wypadek był spowodowany błędem pracownika, czy błędem pracodawcy. Jeśli pracownik ponosi odpowiedzialność, raport powinien opisywać, które przepisy dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia zostały naruszone, czy naruszenie było celowe lub wynikało z rażącego zaniedbania, oraz czy istnieją jakiekolwiek przesłanki lub okoliczności wyłączające uprawnienia poszkodowanego do odszkodowania.

Przepisy prawa nie ograniczają możliwości dochodzenia roszczeń odszkodowawczych przez pracownika w wyniku wypadku przy pracy. Pracownik ma prawo zwrócić się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych z roszczeniem o naprawienie szkody, którą poniósł w wyniku wypadku przy pracy.

Podsumowując, zrozumienie procedury powypadkowej i procesów związanych z wypadkami przy pracy jest kluczowe dla pracodawców i pracowników. Wszyscy pracownicy powinni być świadomi swoich praw i obowiązków w przypadku wypadku przy pracy, a pracodawcy powinni podejmować wszelkie możliwe kroki, aby zapewnić bezpieczne środowisko pracy i skuteczne reagowanie w przypadku wypadków.

Pełna Oferta szkoleń BHP

Postępowanie powypadkowe