SUBSTANCJE REPROTOKSYCZNE NOWELIZACJA KODEKSU PRACY

23 sierpnia, 20240

Dnia 14 czerwca 2024r opublikowane zostały zmiany w kodeksie pracy dotyczące substancji reprotoksycznych mające na celu ochronę pracowników przed tymi substancjami. Czynniki reprotoksyczne zostały dodane do katalogu czynników szkodliwych w tym rakotwórczych i mutagennych.

Czynnikami reprotoksycznymi są szkodliwe czynniki, które niekorzystnie wpływają na funkcje seksualne oraz podłość, a także na rozwój potomstwa. Istotne zmiany kodeksu pracy dotyczące czynników reprotoksycznych weszły w życie 29 czerwca 2024r.

Jaka jest istota zmian?

Ustawa z dnia 23 maja 2024r. ma na celu nowelizację kodeksu pracy tj. art. 222 dotyczącą dodania reprotoksycznych czynników do regulacji związanych z czynnikami mutagennymi i rakotwórczymi. Nowelizacja kodeksu pracy umożliwi zmianę rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 lipca 2012 r. w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

W nowym brzmieniu art. 222 kodeksu pracy brzmi:

§  1. W razie zatrudniania pracownika w warunkach narażenia na działanie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym, pracodawca zastępuje te substancje chemiczne, ich mieszaniny, czynniki lub procesy technologiczne mniej szkodliwymi dla zdrowia lub stosuje inne dostępne środki ograniczające stopień tego narażenia, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.

§  2. Pracodawca rejestruje wszystkie rodzaje prac w kontakcie z substancjami chemicznymi, ich mieszaninami, czynnikami lub procesami technologicznymi o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym, określonymi w wykazie, o którym mowa w § 3, a także prowadzi rejestr pracowników zatrudnionych przy tych pracach.

§  3. Minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw pracy określi, w drodze rozporządzenia:

1) wykaz substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym i sposób ich rejestrowania,

2) sposób prowadzenia rejestru prac, których wykonywanie powoduje konieczność pozostawania w kontakcie z substancjami chemicznymi, ich mieszaninami, czynnikami lub procesami technologicznymi o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym,

3) sposób prowadzenia rejestru pracowników zatrudnionych przy pracach, o których mowa w pkt 2,

4) wzory dokumentów dotyczących poziomu narażenia pracowników na substancje chemiczne, ich mieszaniny, czynniki lub procesy technologiczne o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym oraz sposób przechowywania i przekazywania tych dokumentów do podmiotów właściwych do rozpoznawania lub stwierdzania chorób zawodowych,

5) szczegółowe warunki ochrony pracowników przed zagrożeniami spowodowanymi przez substancje chemiczne, ich mieszaniny, czynniki lub procesy technologiczne o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym,

6) warunki i sposób monitorowania stanu zdrowia pracowników zatrudnionych przy pracach, których wykonywanie powoduje konieczność pozostawania w kontakcie z substancjami chemicznymi, ich mieszaninami, czynnikami lub procesami technologicznymi o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym

– uwzględniając zróżnicowane właściwości substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym, ich zastosowanie oraz konieczność podjęcia niezbędnych środków zabezpieczających przed zagrożeniami wynikającymi z ich stosowania.

SUBSTANCJE REPROTOKSYCZNE NOWELIZACJA KODEKSU PRACY

Cel wprowadzonych zmian

Zmiany w kodeksie pracy umożliwiły całkowite wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/431 z dnia 9 marca 2022 r. zmieniającą dyrektywę 2004/37/WE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych lub mutagenów podczas pracy. Celem dyrektywy 2004/37 jest ochrona zdrowia i bezpieczeństwa pracowników przed zagrożeniami wynikającymi z narażenia na czynniki mutagenne i rakotwórcze w czasie pracy. Dyrektywa zmieniająca 2022/431 zawiera bardzo istotne zmiany – rozszerzenie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników poprzez dodanie do obowiązujących regulacji narażenia na działanie czynników reprotoksycznych w czasie pracy.

Dzięki nowelizacji art. 222 kodeksu pracy Minister zdrowia będzie miał możliwość zmiany rozporządzenia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy, co umożliwi również wdrożyć dyrektywę 2022/431.

Stanowi to korzystne zjawisko dla pracowników, gdyż uzyskają oni nie tylko ochronę przed czynnikami rakotwórczymi i mutagennymi ale również będą chronieni przed niekorzystnym działaniem czynników reprotoksycznych.

W artykule omówiono nowelizację Kodeksu pracy z 14 czerwca 2024 roku, która wprowadza istotne zmiany w zakresie ochrony pracowników przed działaniem substancji reprotoksycznych. Substancje te, mające szkodliwy wpływ na funkcje seksualne, płodność oraz rozwój potomstwa, zostały dodane do katalogu czynników szkodliwych, w tym rakotwórczych i mutagennych.

Nowelizacja, która weszła w życie 29 czerwca 2024 roku, umożliwia pracodawcom zastępowanie substancji reprotoksycznych mniej szkodliwymi alternatywami lub stosowanie innych dostępnych środków ograniczających narażenie pracowników. Ponadto, pracodawcy będą zobowiązani do rejestrowania prac związanych z narażeniem na te substancje oraz prowadzenia rejestrów pracowników zatrudnionych przy takich pracach.

Celem wprowadzonych zmian jest pełne wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/431, która rozszerza ochronę zdrowia i bezpieczeństwa pracowników na czynniki reprotoksyczne, co jest korzystne dla pracowników, zapewniając im szerszą ochronę przed różnorodnymi zagrożeniami w miejscu pracy.

Masz wątpliwości co do przepisów?  Korzyści ze współpracy z firmą od BHP

BHP SERWIS MARCIN GRZELAK – współpraca w zakresie BHP KONTAKT

BHP Serwis świadczy także usługi doradcze oraz konsultacyjne w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy. Specjaliści firmy wspierają pracodawców w:

Opracowywaniu i aktualizacji dokumentacji BHP: Sporządzanie niezbędnych dokumentów, takich jak instrukcje dotyczące BHP, procedury awaryjne czy plany ewakuacyjne. Wprowadzaniu systemów zarządzania BHP: Wsparcie w implementacji systemów zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, zgodnych z międzynarodowymi normami. Rozwiązywaniu kwestii związanych z BHP: Konsultacje dotyczące rozwiązywania specyficznych problemów związanych z BHP, takich jak wypadki przy pracy czy schorzenia zawodowe.

Korzyści ze współpracy z firmą BHP

Współpraca z profesjonalną firmą zajmującą się BHP, taką jak BHP Serwis, oferuje liczne korzyści. Oto kilka z najważniejszych:

Podniesienie poziomu bezpieczeństwa w miejscu pracy

Kluczową zaletą współpracy z firmą BHP jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w miejscu pracy. Dzięki specjalistycznym szkoleniom, audytom oraz ocenom ryzyka zawodowego, pracodawcy mogą wykryć i zredukować zagrożenia, co prowadzi do obniżenia liczby wypadków oraz chorób zawodowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *